Reklama
 
Blog | Pavel P. Ries

Stanovisko ke sporu o Slovanskou epopej

Nezbývá než doufat, že voliči v komunálních volbách ukončí nekulturní chování celomodrého zastupitelstva hl. města Prahy, které klidně utratí nemalé peníze daňových poplatníků za soudní spor o vydání Slovanské epopeje Alfonse Muchy pro jejíž důstojné umístění v Praze slavné zastupitelstvo nic neudělalo!

S lidmi ve vedení města Prahy má naše Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví velmi problematické zkušenosti ze známé kauzy obnovy Karlova mostu, jež byla, z hlediska památkové péče, spíše jeho devastací. Vedení města je za veškerá četná a burcující selhání jednoznačně odpovědné. To je názor nejen náš, ale i názor řady odborníků. Jeden náš poznatek z tohoto případu má obecnější charakter: vše se dělo tak bezohledně, kvapně a špatně v zájmu získání velkých peněz a jejich „náležitého“ rozdělení! Za tu čtvrt miliardu bylo možno udělat hodně prospěšných věcí včetně pečlivého průzkumu mostu a aplikace dobových technologií. Místo toho se podezřele spěchalo s použitím naprosto neadekvátních dnešních průmyslových přístupů a materiálů, a to v rozporu, ba přímo s porušením, Benátské charty, jejímž je Česká republika signatářem. Motivací byl rychlý a spolehlivý kolotoč peněz. Největší hrůzu měli všichni ti, co v této truchlohře účinkovali, z přerušení prací, jež odborníci velmi rezolutně požadovali.

Tyto zkušenosti si připomínáme při sledování nabubřelé snahy pražské politické garnitury rychle sbalit a do Prahy převézt cyklus velkých pláten Alfonse Muchy pod urážlivou záminkou, že zámek v Moravském Krumlově je v tak špatném stavu, že je přesun obrazů nezbytný. Z vystupování pražského radního pro kulturu Pechy čiší nadutost nekompetentního člověka. Asociace vidí v pozadí celé aféry zjevnou snahu náležitě zpeněžit v Praze turistický zájem o obrazy Slovanské epopeje. Obrazy se „svěří“ Národní galerii a měly by viset v centrálním atriu Veletržního paláce v Praze a to i přes protesty a varování odborníků, že je může toto přemisťování velmi poškodit a že toto umístění je nevhodné! Nic jiného, nežli podpořit kšeft, v těchto snahách pražské radnice nevidíme. Na instalaci a převoz Slovanské epopeje již bylo schváleno několik desítek milionů a je potřeba, aby ještě do voleb skončily v kapsách určených lidí a firem.

Asociace vnímá jednání pražské radnice jako hodně trapnou snahu, jež zavání bezohledným pragocentrismem poškozujícím zájmy malebného moravského města, jež se o obrazy po desetiletí stará a pro které je jejich vystavení jedinou velkou atrakcí – na rozdíl od Prahy, kde je obrazů a vůbec památek záplava. Kdyby si vedení Prahy vypůjčilo a vystavilo obrazy na půl roku – a  mezitím pomohlo, třeba peněžitým darem, zkvalitnit jejich prezentaci na moravskokrumlovském zámku, zřejmě by nikdo neprotestoval a šlo by o veskrze prospěšné, všestranně přijatelné řešení. Ale něco takového se od nekulturní gründerské politické garnitury v Praze nedá očekávat!

Reklama

Většina členů prezidia Asociace jsou rodilí Pražáci, nicméně jsme všichni zajedno v tom, že:

 

Ø      Slovanská epopej by měla zůstat natrvalo v Moravském Krumlově,

Ø      jsou možné její termínované výpůjčky k vystavení jinde za odborného dohledu,

Ø      Praha by měla přispět na výlohy jejího vystavení, údržby a zabezpečení,

Ø      Praha si nemůže činit nárok na toto dílo, pokud nesplní podmínku v závěti A. Muchy,

Ø      všichni zúčastnění musí činit veškeré kroky, aby cyklus zůstal českým majetkem,

Ø     Magistrát hl. města Prahy by měl okamžitě stáhnout žalobu na vydání Slovanské epopeje zvláště za stavu, kdy jeho vlastnictví je důvodně zpochybněno.

 

Celomodré Bémovo vedení žalobu jistě nestáhne a tak zbývá jen doufat, že soud vezme v potaz neprokázané vlastnictví Prahy ke Slovanské epopeji.

 

 

 

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama