Reklama
 
Blog | Pavel P. Ries

Příčina a přelom celosvětové finanční krize?

Odborníci z mnoha stran uklidňují, že krize je v přelomu a že příští rok již opět můžeme čekat růst. Tak k tomu bych tu měl jeden zajímavý názor v opozici.

Přelom hospodářské krize? Nevěřím v žádné přelomy samy    od sebe. To, čemu jsme zvykli říkat hospodářská krize, je jiné jméno pro mravní bídu. Mravní bída je příčina, hospodářský úpadek je následek. V naší zemi je mnoho lidí, kteří se domnívají, že hospodářský úpadek lze sanovat penězi. Hrozím se důsledku tohoto omylu. V postavení, v němž se nacházíme, nepotřebujeme žádných geniálních obratů a kombinací. Potřebujeme mravní stanoviska k lidem, k práci a veřejnému majetku. Nepodporovat bankrotáře, nedělat dluhy, nevyhazovat hodnoty za nic, nevydírat pracující, dělat to, co nás pozvedlo z poválečné bídy, pracovat a šetřit a učinit práci a šetření výnosnější, žádoucnější a čestnější než lenošení a mrhání.

Máte pravdu, je třeba překonat krizi důvěry, technickými zásahy, finančními a úvěrovými ji však překonat nelze, důvěra je věc osobní a důvěru lze obnovit jen mravním hlediskem a osobním příkladem.

Doslovně převzato z výroku Tomáše Bati z roku 1932!

Reklama

* *

Dějinný vývoj se prý pohybuje po spirále. Někdy má však člověk pocit, že došlo ke zkratu mezi jednotlivými závity spirály a my se jakoby dostáváme do stejného bodu. Do onoho pocitu zkratu nás můžou prolnout i pánové Voskovec a Werich.

Ilustrace: Hieronymus Bosch – Zahrada pozemských rozkoší
a 7 hlavních hříchů (fotoreprodukce z archivu autora)

 

 

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama